תרומת המוסיקה הקלאסית לשיפור אקלים כתתי

 

תרומת המוסיקה  הקלאסית לשיפור אקלים כתתי / רונית קורן

 מוסיקה שומעים בכל מקום. לא קיים מצב בו אין צלילים מאורגנים יותר או פחות סביבנו. מחקרים רבים ניסו להתחקות אחר השפעת המוסיקה על האדם. עוד בימי יוון העתיקה בכתבי המדינה של אפלטון הוסברה השפעת המוסיקה על נפש האדם ומיינו סוגי סולמות להשמיע לאדם לפי המקצוע שרצו להכשירו לקראתו מתוך אמונה שלמוסיקה השפעה רבה על הנפש.   בימינו לא ניתן לשלוט בסוגי סולמות שהילד ישמע משום שמוסיקה רב סגנונית עוטפת אותנו מכל עבר, אבל, משום שהוכח שקיימת למוסיקה השפעה על האדם, נעשה בה שימוש חינוכי וחברתי.

מחקרים שונים הצביעו על העובדה כי האזנה למוסיקה יכולה להשפיע עלינו באופנים רבים וכדאי בשל כך לעסוק במוסיקה כחלק מהחינוך גם אם אין בכוונתנו להפוך את הילדים הצעירים למוסיקאים כבוגרים.

בכוחה של המוסיקה:

לשפר בריאות, לפתח את המוח, לשפר זיכרון וחשיבה, לשנות מצב נפשי מצב רוח ורגשות (להעציב או לשמח) , לעורר זיכרונות , לעזור להירדם או לחילופין להפיג עייפות, להאיץ או להאט את הדופק , לתת השראה, לשפר ריכוז, לקדם את תנועות הגוף  להפחית  מתח שרירי ולשפר  תפיסה מרחבית. המוסיקה עוזרת לקדם  כישורי למידה וקריאה, מקדמת יכולת חברתית, תורמת להקשבה לזולת  ומשפרת ביטחון והערכה עצמית.

 

באתר “טיפות” הופיע מאמר של “מוסיקה לטף” וכך מנוסחת שם השפעת המוסיקה על הילדים הרכים:

“המוסיקה מפתחת את האינטליגנציה הרגשית והיצירתיות שבילד, מפתחת קואורדינציה ודימוי עצמי, מחזקת את הביטחון העצמי, תורמת למשמעת עצמית, שליטה עצמית, מפתחת זיכרון, ריכוז וכושר אנליטי, דמיון וחשיבה יצירתית. החוויה הרגשית שמעניקה המוסיקה בגיל הרך ובכלל, מובילה לרמה גבוהה של התפתחותו השכלית והרגשית של הילד, המשליכות על כל התחומים בחייו.”

אם נדע שאוזן העובר מתפתחת בחודש הרביעי של ההיריון ומתחילה  לספוג צלילים- לשמוע, ונהייה מודעים להשפעה הרבה של תוכן הנשמע על האדם, ייתכן וננהג במשנה  זהירות ומודעות לסוג המוסיקה שנרצה לחשוף אליה את ילדינו.

 

עידית סולקין  במחקרה בדקה את ההשפעה של שעורי מוסיקה כמשפרים יכולות לא מוסיקליות. מסקנותיה הם שבאמצעות האימון המוסיקלי שהוא בשילוב של משחק מהנה,  הילד מטפח יכולות קוגניטיביים מוטוריים וחברתיים.

מיומנות הקשבה למוסיקה קלאסית דורשת מהלומד לפתח דרכי חשיבה ולמידה חדשות. הילד לומד ללמוד , לנתח ולהבין את הנשמע ללא מילים. אנו מנסים לחנך את הילדים לאהבת תרבות, להיות צרכני אומנות נבונים, במקרה הנתון זו  אמנות הצלילים – המוסיקה הקלאסית .

במספר בתי ספר הגו הפסקות פעילות בהן משמיעים שירים ומוסיקה ומטרת העל היא הפחתת אלימות בהפסקות.

בראיון עם הגננת סובה עליזה בגן שלה הילדים מקבלים פעמיים בשבוע שעור רתמוסיקה ופעם נוספת בשבוע שעור קלאסי בגן המשלב האזנה מודרכת ליצירות קלאסיות, מעידה הגננת על רוגע, עניין, שיפור קשב משמעת ורכוז, על רצון הילדים לחזור ולשמוע את היצירות הנלמדות בשעות פעילות חופשית ללא הנחיית מבוגר כאשר הילדים מחפשים דרכים נוספות יצירתיות להביע את הנשמע ולא להעתיק את הפעילויות שחוו בלמידה המכוונת בשעורים. יפה לראות את שיתוף הפעולה – האינטראקציה החברתית שנוצרת בין הילדים המבצעים בתנועה לבין הילדים המבקשים להיות צופים בתוצרים.

הורי הילדים בגן מעידים על רצון הילדים לשמוע מוסיקה קלאסית גם בבית, דבר שלא היה בעבר ועל חדוות הילדים בעקבות הלמידה החדשה של הרחבת הרפרטואר ביצירה קלאסית אחת לשבוע.

 

מראי מקום ברשת/ רשימה ביבליוגרפית :

http://www.academy.ac.il/data/egeret/86/Egeretarticles/early-childhood-education-hebrew.pdf

http://www.beyadaim-tovot.com/content.php?id=21

http://www.earlychildhoodaustralia.org.au/pdf/ajec/ajec0402_extramusical_effects.pdf

http://www.eshelnet.com/OLD/var/www/html/Class/OritDueiv/Projects/2011/music/new_page_5.htm

http://www.metapele.co.il

http://www.saltarbutartzi.org.il/Index.asp?ArticleID=105&CategoryID=132&Page=1

http://www.tandfonline.com/doi/abs/10.1080/09669760902982323

http://www.tippot.co.il